Tag Archives: Ministerul Educatiei
Câştigă o invitaţie la EDUCATION DAYS!
Îţi oferim o invitaţie la acest eveniment – trebuie doar să dai SHARE acestui concurs pe Facebook, şi să laşi aici un comentariu în care să ne spui DE CE doreşti să participi la Education Days.
Câştigătorul va fi ales prin tragere la sorţi vineri, 20 martie, ora 12.
Vezi mai multe detalii despre eveniment aici şi despre program aici!
BAFTA tuturor participanţilor! 🙂
Simulare Evaluare Naţională 2015
Aproximativ 200.000 de elevi de clasa a VIII-a din toată țara au susţinut săptămâna aceasta examene în cadrul simulării evaluării naționale. Luni a fost organizat examenul la Limba și literatura română, marţi – matematică, iar miercuri, 25 februarie, elevii aparținând minorităților naționale care au urmat cursurile gimnaziale în limba maternă au susţinut simularea la Limba și literatura maternă.
Afișarea rezultatelor este programată pentru data de 6 martie. Este pentru al doilea an consecutiv când elevii de clasa a VIII-a susţin la nivel naţional simulările examenelor de final de gimnaziu.
Cererile pentru ora de religie trebuie depuse de părinţi până în 6 martie
Părinţii trebuie să depună, până pe 6 martie 2015, o cerere prin care să solicite participarea copilului la ora de Religie în anul şcolar în curs, a anunţat Liliana Preoteasa, subsecretar de stat în Ministerul Educaţiei. În lipsa acestei solicitări scrise, copilul nu va mai studia disciplina Religie în acest semestru. Solicitarea oficialilor de la minister vine ca urmare a sentinţei Curţii Constituţionale de la sfârşitul anului trecut.
Evaluări Naţionale pentru clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a
Elevii s-au întors la şcoală. Următoarea vacanţă, din 31 ianuarie
Elevii s-au întors luni la ore, după terminarea vacanţei de iarnă, însă în curând vor avea din nou timp liber, pentru pauza dintre cele două semestre, prevăzută în calendarul anului şcolar 2014- 2015.
Vacanţa de iarnă a durat două săptămâni, din 20 decembrie până în 4 ianuarie, iar la sfârşitul lunii elevii vor avea încă o săptămână liberă, din 31 ianuarie până în 8 februarie, odată cu vacanţa intersemestrială.
Semestrul al II-lea va începe luni, 9 februarie, şi va fi întrerupt de vacanţa de primăvară, ce va avea loc între 11 aprilie şi 19 aprilie. Cursurile se vor relua în 20 aprilie, anul şcolar urmând să se încheie la 19 iunie, iar tezele vor fi date până în 22 mai.
De asemenea, săptămâna 6 – 10 aprilie din semestrul al doilea va fi dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare, în cadrul programului “Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”.
Vacanţa de vară de dinaintea anului şcolar 2015-2016 va fi între 20 iunie şi 13 septembrie.





